Historie oddílu

Prvními průkopník byli Josef Šuman a Miroslav Šmídek, kteří vybudovali družstvo, které hrálo v průběhu celých 30. let soutěž v rámci župy J. Máchala. Základ kádru tvořili: Jan a Oldřich Bartoňkovi, Karel Pavlásek, Petr Veselý, Alois Buček, Alois Perna, František Kuba a Ruda Malík, k ním se pak přidali další. Hlavními soupeři byla družstva Bohunic, Horních Heršpic, Telnic, Ivančic. Úspěšná činnost byla přerušená zákazem Sokola německými okupanty.
Obnovení činnosti oddílu se datuje kolem roku 1970, kdy hráči hrající za MS Brno – Novák S., Čížek J., Vrbacký J. a další, založili družstvo mužů, které rok hrálo mimo soutěž a pak se přihlásilo do krajského přeboru.
Brzy na to byl proveden nábor žáků a žákyň a první trenéři absolvovali školení (Novák S., Dejl M., Novák J., Bobčík J., Červený J., Slezák St.) a získané znalosti předávali hráčům žákovských družstev.

Okolo trenéra Stanislava Slezáka vzniklo družstvo, které si vytklo cíl postoupit do I. ligy. Po vítězství v krajském přeboru v roce 1986 a neúspěšné kvalifikaci o I. ligu v Novém Městě na Moravě následoval v dalším roce druhý neúspěšný pokus v kvalifikaci ve Vítkovicích, kde postup unikl pouze o 1 bod. Sen se splnil v roce 1988, kdy družstvo suverénně, bez ztráty bodu, vyhrálo kvalifikaci v Souši u Mostu a postoupilo do I. ligy NH a dosáhlo největšího úspěchu v historii oddílu.

Po osmi letech v I. lize, kdy se družstvo pohybovala většinou ve středu tabulky, nastal sestup do II. ligy.
V současné době družstvo mužů "A" hraje 2. ligu pod vedením Davida Šmídka a Petra Vlacha, muži "B" hrají oblastní přebor (trenéři Pavel Chaloupka, Pavel Pospíšil). Dále v oddílu působí družstva mladších žáků (trenéři Karel Trčka, Adam Tuška, Martin Živěla), starší žáci (trenéři Pavel Polcar, Pavel Krejčík), dorostenci (trenéři Kuba Krejčík, Matěj Krejčík, Tomáš Šmídek), mladší žačky (trenéři Libor Tománek, Martin Ďásek), přípravka (trenéři Libor Tománek, Martin Ďášek) působící v krajském přeboru a pravidelně se účastňující vrcholných akcí Mistrovství ČR a Poháru ČR.

TJ Sokol Ostopovice > O oddílu > Historie oddílu